Danske soldater kører stadig i usikre biler

Udsat. Det er blandt andet piranha-køretøjer som dette,  som forsvarets egne eksperter foreslår forbedret med en tykkere bund. (Arkivfoto)
Udsat. Det er blandt andet piranha-køretøjer som dette, som forsvarets egne eksperter foreslår forbedret med en tykkere bund. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

I årevis er soldater i Irak og Afghanistan blevet slået ihjel og sprængt til krøblinge af vejsidebomber i Danmarks pansrede mandskabsvogne. De danske soldater har da også været langt dårligere beskyttet end deres canadiske kolleger. Forsvarets egne eksperter har i mere end et år officielt anbefalet at sikre de meget benyttede pansrede mandskabsvogne bedre i bunden.

Vejsidebomben er Talebans farligste våben Ekstra Bladet har set en række klassificerede dokumenter fra 20. oktober 2008, hvor eksperter fra Hærens Kampskole anbefaler Hærens Operative Kommando at forstærke bunden i de pansrede M113-mandskabsvogne og Piranha-mandskabsvogne. Ifølge dokumenterne SKAL M113 opgraderes et niveau og BØR opgraderes to niveauer i bundbeskyttelsen. Piranhaen SKAL opgraderes to niveauer og BØR opgraderes tre niveauer. På de indre linjer har eksperterne i hvert fald et år forud for dokumenterne argumenteret for, at bunden på M 113 skulle sikres langt bedre. Forsvaret er i en overvejelsesfase Men det er ikke sket , oplyser oberst Michael Bach Jensen fra Hærens Operative Kommando, som fortsat er i en såkaldt ’overvejelsesfase’ - mere end et år efter eksperternes officielle indstilling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her