Indbrudstyv løslod sig selv

Lyt til artiklen

Udsigten til en omgang varetægtsfængsel fik ved middagstid en ung mand til at stikke af fra Retten i Glostrup. Manden var en af en gruppe på tre, der var blevet anholdt i forbindelse med et indbrud i et posthus i Skovlunde. Hjemme hos nogle af de anholdte fandt politiet desuden stjålne jakker. Hos Københavns Vestegns Politi oplyser man, at manden stak af fra retsbygningen i forbindelse med grundlovsforhøret.

Tunge rullegardiner ordnet

Han var gået ind i et separat lokale for at tale med sin forsvarer. Da advokaten på et tidspunkt gik ud på gangen, lykkedes det den 23-årige anholdte at få åbnet et vindue. Retsbygningen i Glostrup har ellers udvendigt tunge rullegardiner foran de enkelte rum, men det lykkedes altså på ukendt vis for den unge mand at slippe ud i friheden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her