Vi kan lige så godt vænne os til tanken: Når vi i fremtiden bliver indlagt på sygehuset, vil det langt oftere end i dag være udenlandsk sundhedspersonale, der behandler og plejer os. Og vi må acceptere, at det ikke kun er lægerne, som ikke altid taler flydende dansk – men også i stigende grad de medarbejdere, der har ansvaret for de mere patientnære plejeopgaver. »Det er upopulært at sige det, men vi kommer ikke uden om at hente arbejdskraft ude fra. Når for eksempel portugisiske sygeplejersker i stor stil drager til Storbritannien og Holland, er vi nødt til at sige, at vi gerne vil have nogle af dem til Danmark«, siger Bent Hansen (S), som er formand for Danske Regioner, der har som opgave at drive landets sygehuse. En tredjedel på vej på pension Opråbet kommer midt i arbejdet med regeringens kvalitetsreform, der blandt andet har som mål at sikre, at der i fremtiden er hænder nok til at løse opgaverne i hele den offentlige sektor. Regionernes formand minder om, at en tredjedel af sundhedspersonalet på de danske sygehuse går på pension i løbet af de næste år. Skal vænnes til udenlandske læger Han mener, der i Danmark er en »fobi« over for udenlandsk arbejdskraft og efterlyser en holdningsændring både blandt politikere og borgere. »Vi skal vænne befolkningen til, at hvis de vil have den gode pleje, så skal de være parat til at acceptere både udenlandske læger, sygeplejersker samt social- og sundhedsassistenter. Vi skal forsikre dem om, at vi ikke giver køb på den faglige kvalitet, men gøre det klart, at de må acceptere, at ikke alle sygeplejersker taler perfekt dansk«, siger Bent Hansen. Han bakkes op af Venstres Carl Holst, der er formand for Region Syd. Holst appellerer til alle regioner om at gå »mere i offensiven for at tiltrække udenlandsk arbejdskraft«. Det skal blandt andet ske ved at annoncere i udlandet. . »Hvis folk får valget mellem en tom kittel og så en sygeplejerske med udenlandsk baggrund, er jeg sikker på, at de vil foretrække det sidste«, siger han. DF er skeptisk Det lykkedes ikke i går at få en kommentar fra indenrigs- og sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V). Men Birthe Skaarup (DF), der er formand for Folketingets Sundhedsvalg, advarer imod at give los for udenlandsk arbejdskraft på landets sygehuse. »Forleden hørte jeg om en patient, der var utryg, fordi hun ikke forstod en sygeplejerske, der talte norsk. Derfor synes jeg hellere, vi skal kigge på mulighederne for at uddanne flere sygeplejersker og sosu-assistenter herhjemme«, siger hun. I Dansk Sygeplejeråd er der ikke modstand mod udenlandske sygeplejersker. »Men når man står med ryggen imod muren, kan man skabe så mange kreative løsninger, at man glemmer at løse de grundlæggende problemer. Nemlig at der bliver uddannet for få sygeplejersker, og at arbejdsvilkårene er for dårlige«, siger næstformand Dorte Steenberg.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























