SF vil hjælpe psykisk syge soldater

Hjemkomst. Der skal være et beredskab for hjemvendte veteraner, der har fået ar på sjælen, mener både SF og regeringen. (arkivfoto)
Hjemkomst. Der skal være et beredskab for hjemvendte veteraner, der har fået ar på sjælen, mener både SF og regeringen. (arkivfoto)
Lyt til artiklen

SF vil nu hjælpe de mange hjemvendte soldater, der kæmper med psykiske problemer. Op mod 6.000 tidligere udsendte soldater risikerer at udvikle psykiske lidelser som posttraumatisk stress, depression og angst. Det er ifølge militærpsykologer især de hjemvendte, der ikke er i kontakt med andre mennesker, der er i fare. Derfor skal de have hjælp nu, lyder meldingen fra SF’s formand Villy Søvndal: »Vi har som nation ikke været opmærksom på, hvad det har af konsekvenser at sende soldater ud i de hårde missioner«.

Veteranhjem og behandlingscentre

I udspillet til en ny ’veteranpolitik’, der præsenteres på partiets sommergruppemøde i dag, foreslår SF, at der skal oprettes 10 lokale veteranhjem, og der skal desuden etableres tre behandlingscentre med speciale i behandlingen af krigstraumer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her