Politiken samler ind til afghansk kvindecenter

Lyt til artiklen

Kære læser, For nogen tid siden ringede vores korrespondent i Kabul, Simi Jan, rystet og forarget til redaktionen herhjemme. Hun var rystet over de beretninger, hun den dag havde hørt på et kvindecenter i Afghanistans hovedstad, Kabul. En havde fået næsen skåret af. En anden var blevet tvangsgift som 5-årig. Og sådan fortsatte det. Den ene rædselsberetning efter den anden. Krisecenter mangler støtte Hun var forarget over at få at vide, at det pågældende kvindecenter, Afghan Women Skills Development Centre, var truet af lukning. Ikke på grund af et faldende behov, slet ikke.

Overgrebene fortsætter nemlig, her ni år efter at USA og dets allierede satte Talebanstyret fra magten. Og i en tid, hvor man taler om en fredsaftale med netop Taleban, er fremtiden kun endnu mere uvis. Næh, truslen om lukning skyldes økonomiske problemer og manglende støtte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her