Sigtet løsladt efter trusler mod Khader

Lyt til artiklen

Dommeren i sagen om tirsdagens trusler mod Naser Khader løslod under et grundlovsforhør den mest aktive af de fire unge mænd, der er sigtet i sagen.

Politiet krævede ellers at den 17-årige unge mand, der som den eneste var fremstillet i grundlovsforhør, blev fængslet af hensyn til sagens videre efterforskning. Anklageren mente, at den den 17-årige ville kunne påvirke de øvrige sigtedes vidneforklaringer, hvis kom på fri fod.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her