Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Lufthavnspoliti: Luftsherif-aftale med USA ændrer intet

Luftsheriffer. Ifølge politiet i Københavns Lufthavn, kommer den politiske aftale ikke til at ændre på den hidtidige fremgangsmåde i lufthavnen.
Luftsheriffer. Ifølge politiet i Københavns Lufthavn, kommer den politiske aftale ikke til at ændre på den hidtidige fremgangsmåde i lufthavnen.

Politiet i Københavns Lufthavn mener ikke, at den danske tilladelse til såkaldte air marshals på flyvninger til København gør nogen forskel.

For de amerikanske flyvagter får ikke lov til at tage våben med ud af flyet, og derved er alt ved det gamle i lufthavnen, trods tilladelsen, som blev givet til amerikanerne ved årsskiftet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her