Påsken starter med tog til tiden og kaos på motorvejen

Bilkøer. Påsken har været drøj på de danske motorveje. Til gengæld har togtrafikken stort set gledet efter planen.
Bilkøer. Påsken har været drøj på de danske motorveje. Til gengæld har togtrafikken stort set gledet efter planen.
Lyt til artiklen

DSB kan glæde sig over en tiltrængt succesoplevelse, mens man i vejdirektoratet som altid har mere end rigeligt at se til den sidste dag inden påske - en af årets travleste rejsedage for familien Danmark.

»Flere end ni ud af ti tog kører til tiden, og vi forventer, at det vil vare resten af døgnet«, siger en tilfreds Tony Bispeskov, der er trafikinformationschef i DSB.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her