Det var en strid om penge for seksuelle ydelser, der førte til, at en 67-årige mand blev tævet ihjel i sin lejlighed i Esbjerg i september sidste år. Det stod klart, da den 19-årige Heidi Pinto og den 27-årige Sune Larsen erkendte at have angrebet manden i lejligheden. Det kostede begge otte års fængsel, da de torsdag blev dømt for dødsvold ved en tilståelsessag ved retten i Esbjerg. Strafudmåling anket Begge tilstod at have slået og sparket den ældre mand. Heidi Pinto indrømmede desuden at have kastet et askebæger i hovedet på manden, som også blev stukket med en kniv. Han døde af de omfattende kvæstelser, som volden medførte. Både Pinto og Larsen ankede på stedet strafudmålingen til landsretten.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























