Andst-borger hjalp til efter Seest-ulykken: Man kan ikke tro, at det kan ske igen

HJÆLP. Gravide Emma Smith (th) var i dag med sin søster på gaden i Store Andst med kaffe og bolcher til politi og hjemmeværn.
HJÆLP. Gravide Emma Smith (th) var i dag med sin søster på gaden i Store Andst med kaffe og bolcher til politi og hjemmeværn.
Lyt til artiklen

Snakken går livligt i Store Andst i dag oven på eksplosionen, der i går raserede en lagerbygning midt i byen og dræbte to mennesker. Rundt på gaderne samles borgerne og gætter på årsagen til ulykken eller taler om, hvem de to dræbte kan være.

En af dem, som politiken.dk møder på gaden i byen med færre end 1.000 indbyggere, er 29-årige gravide Emma Smith. Hun deler kaffe ud til de hjemmeværnsfolk, som sammen med politi og journalister har invaderet byen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her