Soja til dansk dyrefoder anklages for at koste liv i Argentina

Kræft. Dyrkningen af argentinske sojabønner er mistænkt for at være skyld i mange sygdomme i hjemlandet.
Kræft. Dyrkningen af argentinske sojabønner er mistænkt for at være skyld i mange sygdomme i hjemlandet.
Lyt til artiklen

Dansk landbrug importerer soja for flere milliarder kroner fra Argentina, selv om produktionen giver den lokale befolkning alvorlige sundhedsskader. Det fastslår argentinske eksperter på baggrund af nye universitetsundersøgelser, der viser en klar stigning i antallet af kræft, misdannelser og aborter i landets sojaproducerende regioner. »En række forskningsresultater, som for nylig er blevet offentliggjort, påviser dna-skader i folk, der har været udsat for sprøjtemidler i sojalandbruget«, siger Andres Carrasco, professor i molekylær embryologi på universitetet i Buenos Aires.

Påstanden bakkes op af en officiel regeringsrapport fra 2010, der dokumenterer en stigning i tilfælde af børnekræft på 300 procent og en stigning i misdannelser på 400 procent i perioden fra 2000 til 2009 i Argentinas nordlige Chaco-provins, som er et stort sojaområde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her