Grønland drukner i sæler

Overflod. Den voksende bestand af forskellige sæler er en tikkende bombe under det grønlandske fiskerierhverv, mener fangerorganisation.
Overflod. Den voksende bestand af forskellige sæler er en tikkende bombe under det grønlandske fiskerierhverv, mener fangerorganisation.
Lyt til artiklen

Grønland er ved at drukne i sæler. Et forbud mod import af sælskind og sælskindsprodukter i EU har medført, at handel med sælskind på verdensplan er krakeleret.

Det er den grønlandske fisker- og fangerorganisation, Knapk, der råber vagt i gevær. Formanden for organisationen, Leif Fontaine, siger, at importforbuddet - som organisationen mener er ulovligt - kan skade øko-systemerne i farvandene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her