Kina vil have fingrene i danskernes gæld

Lyt til artiklen

Når en kinesisk præsident for første gang nogensinde sætter fod på dansk jord i eftermiddag, er det et blandt mange tegn på, at Kina har fået stor appetit på Danmark. Både regeringen og industrien forventer, at det kinesiske besøg kan betyde handler for et tocifret milliardbeløb.

LÆS ARTIKEL Kinas præsident kommer til Danmark
LÆS ARTIKELMinister satser på Kina-aftaler for svimlende milliardbeløb

Samtidig tyder meget på, at kineserne også er begyndt at fatte interesse for danske stats- og realkreditobligationer. Det er værdipapirer, der sælges, for at staten og de danske boligejere kan låne penge. »Vi har fået en helt ny investorgruppe. Renten var næppe kommet så langt ned uden den voksende interesse fra kinesiske og asiatiske investorer«, siger bankdirektør i Nykredit Georg Andersen. Sikkert at placere sine penge Billedet genkender de i Nordea, siger chefanalytiker Jan Størup Nielsen:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her