Flere borgere klager over afgørelser om sygedagpenge

Lyt til artiklen

Flere og flere borgere klager over de afgørelser, kommunerne træffer i sygedagpengesager. Tal fra beskæftigelsesankenævnene viser, at der blev foretaget 4.527 afgørelser i klagesager vedrørende sygedagpenge i 2007. I 2010 var det tal steget til 7.110, og tallene fra nævnene for 2011 tegner til at blive lige så høje. Samtidig er færre på sygedagpenge i dag end for fem år siden.

Ekspert: Økonomi spiller ind
Professor i socialret ved Københavns Universitet Kirsten Ketscher mener, at kommunernes økonomi spiller ind på den statistik. De pressede kommuner stiller, ifølge professoren, ofte for høje krav til f.eks. forlængelse af sygedagpenge.

»På et tvivlsomt og meget ofte forkert grundlag får man frataget folk deres rettigheder. Der bliver talt meget om, at der er for mange syge. Men hvis folk er syge og ikke kan arbejde, kan de altså ikke arbejde. Det er ønsketænkning«, siger Kirsten Ketscher.

1,4 milliarder på vej til svage unge En lidt mindre andel end tidligere får medhold i deres klager - i absolutte tal drejer det sig dog om flere. Beskæftigelsesankenævnene ændrede eller ophævede 606 afgørelser i 2007, og i 2010 var antallet steget til 829.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her