Våde dage og kolde nætter præger vinter-weekenden

Vådt. Og koldt. Og sådan lidt klamt og brrrrrr. Det er februar i store træk. Så husk at nyd, når solen en gang imellem kigger frem. For det skal den nok.
Vådt. Og koldt. Og sådan lidt klamt og brrrrrr. Det er februar i store træk. Så husk at nyd, når solen en gang imellem kigger frem. For det skal den nok.
Lyt til artiklen

Der er god grund til at finde både regnjakke og vintervanter frem, når februar måned sparkes i gang. Weekenden byder nemlig på flere regnvejrstimer og frostkolde nætter - med enkelte lyspunkter ind imellem.

»Der kommer en front ind over landet fredag, og en overgang kommer der regn til store dele af landet. I den nordlige del af Jylland holder det dog tørt«, lyder det fra vagtchef Klaus Larsen hos DMI.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her