Gina vil have lovlige kunder i sin seng

Forbud. Massagepigen Gina håber ikke, at der indføres forbud mod købesex. Det vil besværliggøre hendes forretning, og hun tvivler på, at det vil hjælpe handlede kvinder.
Forbud. Massagepigen Gina håber ikke, at der indføres forbud mod købesex. Det vil besværliggøre hendes forretning, og hun tvivler på, at det vil hjælpe handlede kvinder.
Lyt til artiklen

Den leopardprikkede madras er 4 meter lang og 2,5 meter bred.

Kassen i hvidmalet træ, som danner ramme om madrassen, er med sin højde på en halv meter så stor, at den skulle bygges i værelset. Det er på denne seng, Gina sælger sine varer - varer, som regeringen – måske – vil gøre det forbudt at købe. Gina kalder sig massagepige, men sælger også sex. Det har hun gjort i fem år, og hun mener ikke, at politikerne skal blande sig i, hvordan hun tjener sine penge. »Det er horribelt, at man vil gå ind og forbyde, hvad der sker mellem to voksne mennesker, der laver en aftale, som ingen andre bliver berørt af«, siger Gina som kalder det »grotesk«, at et forbud vil kriminalisere de samme ting, der foregår under optagelserne af en pornofilm.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her