Hårdere straf for voldtægt mod bevidstløse kvinder

Lyt til artiklen

Voldtægtsmænd kan se frem til en betydeligt hårdere straf end i dag, hvis de voldtager kvinder, som er bevidstløse, sovende eller stærkt berusede.

Justitsminister Morten Bødskov (S) vil ophæve en gammel bestemmelse om, at det giver en lavere straf at voldtage en person i hjælpeløs tilstand frem for en person, der godt er klar over forbrydelsen. »Regeringen skærper voldtægtsbestemmelsen i straffeloven, så voldtægt af en person i hjælpeløs tilstand bliver sidestillet med almindelig voldtægt. Vi mener, at voldtægt er voldtægt – og det er jo virkelig alvorligt. Når det handler om straframmen, skal der ikke være forskel på, om den pågældende, der bliver voldtaget, er sagesløs, fordi vedkommende er stærkt beruset eller bevidstløs eller er faldet i søvn. Der skal ikke være forskel«, siger ministeren. Underlig rabat Forslaget er en del af en omfattende revision af hele kapitel 24 i straffeloven, der handler om seksualforbrydelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her