Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Private skove kan højne folkesundhed

Skov. Udviklingshæmmede børn fra Ådalskole, Ringsted, bruger en privat skov, hvor de leger og på den måde udvikler kompetancer.
Skov. Udviklingshæmmede børn fra Ådalskole, Ringsted, bruger en privat skov, hvor de leger og på den måde udvikler kompetancer.

De kan ikke længere leve af at sælge tømmer og leje ud til jagt. Men måske de private skovejere kan få deres budget til at løbe rundt, hvis de er med til at højne folkesundheden.

Det er i hvert fald visionen i skovejernes organisation, Dansk Skovforening. Foreningen vil sælge sundhed til det offentlige – en mulighed for at komme ud og blomstre i naturen for de hjerneskadede, de stressede og de andre, der godt kunne bruge skovens helbredende kræfter til at komme sig over det, der har ramt dem.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her