Beredskab arbejder stadig i døgndrift

Oversvømmet. Folk fra Beredskabstyrelsen arbejder stadig på at fjerne vand fra flere kvarterer. Her i Frederikssund.
Oversvømmet. Folk fra Beredskabstyrelsen arbejder stadig på at fjerne vand fra flere kvarterer. Her i Frederikssund.
Lyt til artiklen

I øjeblikket bemander 137 af beredskabets folk pumperne og rydder op efter stormen 15 forskellige steder i landet. Imens lader lige så mange redningsfolk, natholdet, op til i aften.

Det foræller Thorbjørn Nesjan, vagthavende ved Beredskabsstyrelsens kommandocentral i Birkerød. Siden torsdag har beredskabet taget sig af 175 stormrelaterede opgaver, forklarer han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her