Der er omstændigheder, der peger i retning af et mislykket terrorangreb.
Det siger chefen for Politiets Efterretningstjeneste, Jakob Scharf om den mand, der i går blev anholdt i Ørstedsparken efter en eksplosion på Hotel Jørgensen i København.
»Det er endnu for tidligt at sige, om der er tale om en terrorrelateret forbrydelse eller anden form for alvorlig kriminalitet, men der er omstændigheder, som peger i retning af et mislykket terrorangreb«, skriver Scharf i en pressemeddelse.
Medgerningsmand kan være på fri fod
Scharf vil heller ikke udelukke, at der kan være medgerningsmænd på fri fod.
»På den baggrund er der truffet en række foranstaltninger for at beskytte mulige terrormål og for at skærpe den politimæssige opmærksomhed om mistænkelige forhold«, siger han.
Hæver terrorberedskabet
Meddelelsen fra PET kommer kort efter at Københavns Politi på et pressemøde har oplyst, at man skærper det overordnede terrorberedskab.
Politiet hæver terrorberedskabetDet er endnu uklart, hvem den anholdte mand er. Politiet mente i første omgang, at man havde fastslået hans identitet, men er til morgen igen på bar bund.
Manden, som er engelsktalende, er fortsat indlagt på Rigshospitalet med skader, der ikke er livstruende.
Han nægter at samarbejde med politiet.
Dykkere søger i ØrstedsparkenI går eftermiddag eksploderede en bombe ifølge PET i en kælder under Hotel Jørgensen ved Israels Plads i det indre København.
Den formodede gerningsmand løb fra stedet, men blev efterfølgende pågrebet i Ørstedsparken tæt ved eksplosionsstedet.
fortsæt med at læse




























