Asylansøgere fra Eritrea skræmmes fra land til land

Asyl. Flere europæiske lande har i 2014 oplevet en pludselig stigning i antallet af asylansøgere fra Eritrea.
Asyl. Flere europæiske lande har i 2014 oplevet en pludselig stigning i antallet af asylansøgere fra Eritrea.
Lyt til artiklen

I begyndelsen af 2014 modtog Danmark ganske få asylansøgere fra Eritrea. Under 10 om måneden. Men så i midten af året skete der pludselig en voldsom udvikling. Der kom 150 i juni og 606 i august. Den eksplosive stigning fik 13. august daværende justitsminister Karen Hækkerup til at gå i pressen og varsle stramninger.

»Minister sætter ind over for stigning af asylansøgere fra Eritrea«, hed det i en pressemeddelelse fra ministeren, der oplyste, at ingen eritreere ville få asyl, før der havde været en mission til landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her