Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Stigende antal danskere: Medier bør ikke trykke satiretegninger

Ytringsfrihed. Kurt Westergaard stod en af de Muhammed-tegninger, der sidenhen har ført til protester over hele verden.
Ytringsfrihed. Kurt Westergaard stod en af de Muhammed-tegninger, der sidenhen har ført til protester over hele verden.
Lyt til artiklen

Weekendens terrorangreb i Købehavn har sat sit tydelig præg på danskernes holdning til satiriske tegninger, der støder religiøse grupper.

Det sker efter, at en gerningsmand lørdag eftermiddag affyrede skud mod Krudttønden på Østerbro, hvor han dræbte en 55-årig mand og sårede to PET-agtenter, og senere samme aften dræbte en jødisk mand foran en synagoge i København og sårede adskillige politibetjente.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her