Betjent er stadig ikke fundet i COP15-klagesag

Ventetid. Efter mere end to år har statsadvokaten ikke afgjort en klage over en misforstået terroranholdelse på trods af hjælp fra dette foto fra anholdelsen.
Ventetid. Efter mere end to år har statsadvokaten ikke afgjort en klage over en misforstået terroranholdelse på trods af hjælp fra dette foto fra anholdelsen.
Lyt til artiklen

I starten af december 2009 blev fem mennesker anholdt under klimatopmødet i København, fordi Københavns Politi begik en brøler og forvekslede en yngre flyttemand med en internationalt eftersøgt topterrorist. Politiet indså hurtigt, at der var tale om en fejl, og de fem anholdte blev løsladt samme dag. Et yngre ægtepar klagede efterfølgende over politiets opførsel under anholdelsesaktionen. Men mere end to år senere har statsadvokaten stadig ikke afgjort klagesagen, og det forarger ægteparrets advokat, Bjørn Elmquist. »Det er fuldstændig grotesk og uforståeligt, at man stadig ikke har afgjort sagen. Det er et eksempel på myndighedsarrogance, som er helt hen i vejret«, siger han.

LÆS OGSÅ Her er de 250 ulovlige klima-anholdelser

Kan ikke identificere betjente
Anholdelserne fandt sted 9. december 2009, da København var vært for det store klimatopmøde COP15. Dengang stoppede politiet en varevogn med tre mænd, som var på vej ud for at flytte for en kvinde i Sydhavnen.

Ved en fejl kom politiet til at forveksle en af mændenes navn med navnet på en eftersøgt terrorist, og de tre flyttemænd blev anholdt. Politiet tog også hjem til den ene mands kone og anholdt hende, ligesom de anholdt en 65-årig kvinde i den lejlighed, hvor mændene skulle flytte møbler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her