Metroselskab mistænkt for kammerateri

Chefjob. Selskabet bag Københavns Metro har uden opslag hyret en af medarbejder fra overborgmesterens sekretariat til et chefjob.
Chefjob. Selskabet bag Københavns Metro har uden opslag hyret en af medarbejder fra overborgmesterens sekretariat til et chefjob.
Lyt til artiklen

Sagen om overborgmester Frank Jensens (S) ansættelse af partifæller i kommunale topstillinger breder sig nu til Metroselskabet, som Københavns Kommune ejer halvdelen af.

Det viser sig, at den offentlige virksomhed uden nogen former for opslag har opfundet et chefjob til Ritt Bjerregaards (S) netop fratrådte pressekonsulent. Herved er der skabt et hul i overborgmesterens sekretariat, der er gået til en medarbejder fra Frank Jensens politiske kampagnestab under valgkampen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her