Strømmen af flygtninge styrer uden om Danmark

Lampedusa. Alene natten til 7. marts ankom mere end 1.000 flygtninge fra primært Tunesien til den  lille italienske ø Lampedusa, som ligger  i Middelhavet ud for Tunesien. Nu frygter Europa en tilsvarende flygtningestrøm  fra Libyen. Foto: Antonello Nusca, AP
Lampedusa. Alene natten til 7. marts ankom mere end 1.000 flygtninge fra primært Tunesien til den lille italienske ø Lampedusa, som ligger i Middelhavet ud for Tunesien. Nu frygter Europa en tilsvarende flygtningestrøm fra Libyen. Foto: Antonello Nusca, AP
Lyt til artiklen

Presset på Europa som en konsekvens af krigen i Libyen og flygtningestrømmene i Nordafrika har ikke sat sig spor i det danske flygtningetal.

Tværtimod har udlændingemyndighederne i årets første måneder kunnet notere et bemærkelsesværdigt fald i antallet af mennesker, der søger om asyl i Danmark. »Sidste år kom der omkring 100 asylansøgere om ugen, mens tallet de seneste måneder er faldet til mellem 70 og 80. Der er altid en vis forsinkelse i tallene, hvilket kan være en del af forklaringen. Men det hænger sikkert også sammen med, at nordafrikanske flygtninge hellere søger mod andre lande i Europa som eksempel til Frankrig«, siger vicepolitiinspektør Claus Birkelyng, der er leder af Nationalt Udlændingecenter i Sandholmlejren.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her