Planer om at forkorte politiuddannelsen bekymrer

Betjente. Flere partier vil have ekstra betjente, og derfor overvejer regeringen at skære politiuddannelsen ned fra tre til to år.
Betjente. Flere partier vil have ekstra betjente, og derfor overvejer regeringen at skære politiuddannelsen ned fra tre til to år.
Lyt til artiklen

I dag indleder Folketingets partier forhandlingerne om en ny aftale for politiets økonomi. Flere partier har på forhånd sagt, at de vil have ekstra betjente, og i den forbindelse overvejer regeringen at skære politiuddannelsen ned fra tre til to år.

Men det er en farlig vej at gå, mener politibetjent Erik Modin. Han har for tiden orlov, men har siden 2010 været underviser på Politiskolen og har skrevet et debatindlæg i dagens Politiken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her