Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Løkkes gransker vil dreje på aksen i dansk udenrigspolitik

Udenrigspolitik. »Danmark er sammen med Grønland og rigsfællesskabet en arktisk stormagt«, understreger Peter Taksøe-Jensen
Udenrigspolitik. »Danmark er sammen med Grønland og rigsfællesskabet en arktisk stormagt«, understreger Peter Taksøe-Jensen

Danmark skal i højere grad end tidligere føre en »interessebaseret« udenrigspolitik, der vil betyde mere fokus på vores nærområde og et fravalg af engagement i andre dele af verden, hvor de danske interesser er mindre åbenlyse.

Sådan lyder det fra ambassadør Peter Taksøe-Jensen efter fire måneders arbejde med den udredning om dansk udenrigspolitik, som statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har bestilt for at få et bud på den fremtidige sikkerheds-, handels- og udviklingspolitik.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her