Pensionskasserne FunktionærPension og FagPension vil samle omkring 110.000 privatansatte medlemmers pensionsordninger i et pensionfælleskab. Dermed samles to pensionselskaber, der begge tidligere har tegnet pensionsordninger for HK-funktionærer og butiksansatte på det private arbejdsmarked. Ifølge ledelsen sker sammenlægningen for at opnå stordriftsfordele og lavere administrationsomkostninger. Men HK-ansatte får også fordel af fusionen, da de fremover slipper for at skifte pensionsselskab i forbindelse med et jobskifte inden for branchen. Efter planen skal det nye fællesskab se dagens lys den 1. januar 2003.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























