Fremtidens krav om velfærd kan slet ikke imødekommes af det offentlige. Idræts- og andre foreninger, selvhjælpsgrupper og forskellige slags netværk yder allerede i dag en omfattende indsats inden for det sociale arbejde, og indsatsen vil blive endnu mere omfattende i de kommende år. Det er en af konklusionerne i en rapport med titlen 'Velfærdsbevægelsen - et debatoplæg om den ny civile velfærd', der offentliggøres senere i dag. Rapporten er udarbejdet af ugebrevet Mandag Morgens tænketank, Strategisk Forum, og i det forløbne år har 37 kommuner deltaget i et netværk omkring rapporten. Det velfærdsarbejde, som danskerne udfører i forlængelse af de offentlige ydelser, repræsenterer ifølge rapporten en samlet værdi af mere end 27 milliarder kr.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























