Udsivning af rensevæske fra et renseri i Odense har medført en omfattende forurening, som udgør en risiko for de omkringboende. Forureningen afgiver dampe, der trænger op i de nærliggende huse. På kortere sigt medfører den lave koncentration af dampene ikke nogen risiko for beboerne. På længere sigt kan der være en mindre risiko forbundet med at indånde dampene, oplyser Fyns Amt. Den farlige rensevæske er registreret 10 meter nede i jorden på selve grunden og er med grundvandet blevet spredt under en række nærliggende ejendomme. For at beskytte beboerne i naboejendommene og sikre grundvandet har amtet besluttet at rense jorden og den mest forurenede del af grundvandet. Det vil ske i løbet af efteråret. Udsivningen har stået på i mange år fra renseriet på Dalumvej 34b. Amtet skønner på nuværende tidspunkt, at oprensningen vil koste tre til fem millioner kroner. Det er ikke teknisk muligt at rense grundvandet under det forurenede område fuldstændigt. Beboerne i de mest udsatte ejendomme må derfor leve med, at grundene vil være kategoriseret som forurenede.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























