Manglen på læger i Storbritannien er nu så alvorlig, at den britiske regering har bebudet en større hvervekampagne efter læger i bl.a. Danmark. Men formanden for de danske læger, Jesper Poulsen, regner ikke med, at det vil kunne lokke mange af hans kolleger. »De britiske speciallæger tjener mere end de danske, til gengæld har de nogle rædselsfulde arbejdsuger«, siger Jesper Poulsen og henviser til, at de engelske læger i gennemsnit arbejder over 60 timer om ugen. Den britiske regering har annonceret en kampagne i september i en række lande, hvor der - ifølge briterne - angiveligt er et overskud af læger. Men direktøren for Lægeforeningen, Jørgen Funder, slår fast, at der ingen ledige læger er i Danmark. Tværtimod er der akut mangel på mellem 500 og 700 læger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce