En iranskfødt mand har stævnet Danmark for Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol. Han er blevet dømt til udvisning af Danmark, da han fik en narkodom på tre års fængsel. Manden har to børn i Danmark. Han mener, at dommen krænker hans ret til respekt for familieliv. Det oplyser DR online. Sagen er den første, hvor Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol i Strasbourg skal træffe afgørelse i en sag om udvisning af en kriminel fra Danmark. Respekt for familielivet Den 36-årige narkodømte mand har boet i Danmark siden 1989. Han har to børn med en dansk kvinde. Han mener derfor, at en udvisning af Danmark vil krænke hans ret til respekt for familielivet, som den europæiske menneskerettigheds-konventions artikel 8 fastsætter. Betydning for danske domme Afgørelsen kan få betydning for, hvilken linie danske domstole vil lægge i kommende udvisningssager. Afgørelsen torsdag er en såkaldt kammerdom, der under visse omstændigheder kan indbringes for et højere kammer i Strasbourg-domstolen. Langt de fleste endelige afgørelser hviler dog på kammerrettens domme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce