Dronning Margrethe har efter indstilling fra kirkeminister Tove Fergo (V) autoriseret Salmebogskommissionens forslag til ny salmebog til brug i den danske folkekirke. Den nye salmebog har fået navnet 'Salmebogen 2002'. Salmebogen vil blive udgivet af Det kgl. Vajsenhus, som har haft retten til at udgive de autoriserede danske salmebøger siden 1778. Der stiles mod, at den kan tages i brug i landets kirker pinsedag 2003, oplyser Kirkeministeriet. Det er netop 50-året for autorisationen af den nuværende salmebog, Den Danske Salmebog. Salmebogen 2002 indeholder 791 salmer, mens Den Danske Salmebog fra 1953 indeholder 754 salmer. 142 af salmerne i den kommende salmebog står ikke i den nuværende.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce