Danmarks første stressklinik åbner til oktober på Hillerød Sygehus. Stresseksperten dr.med. Bo Netterstrøm står bag initiativet. Øget debat om stress i hverdagen har skabt behov for en klinik, hvor gode råd mod stress kan prøves af i praksis. Op mod hver fjerde dansker føler sig så stresset i hverdagen, at det går ud over livskvaliteten. Samtidig viser svenske undersøgelser, at 15 procent af længerevarende sygdom er stressrelateret. Fire måneders program Stressklinikken skal efter svensk forbillede finansieres via pensionskasser eller private virksomheder, der henvender sig for at hjælpe et medlem eller en ansat, der er ved at ryge ud af arbejdsmarkedet. På længere sigt skal det være en fordel for begge parter, at stress bliver opdaget og behandlet i tide, så den ansatte kan forblive på arbejdspladsen. Et program på klinikken kommer til at tage fire måneder.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























