Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) bekræftede i dag, at VK-regeringen med et lovindgreb vil sikre grønlænderne beføjelser til at føre deres egen udenrigspolitik på områder, der kun angår dem. Statsministeren konstaterede på en konference om Grønland, at der efterhånden kun er få områder tilbage, hvor det er regeringen og Folketinget, der har ansvaret for de grønlandske forhold. Ny lov Et af dem er netop det udenrigspolitiske område, hvor Grønland vil inddrages tæt i de beslutninger, som har direkte betydning for Grønland. »Det vil være naturligt at udbygge samarbejdet på det udenrigspolitiske område med en ordning, hvor det grønlandske landsstyre bliver bemyndiget til at handle på rigets vegne i mellemfolkelige anliggender, der alene angår Grønland. Regeringen er derfor indstillet på at gennemføre en lovgivning, der giver det grønlandske landsstyre en sådan bemyndigelse«, sagde Anders Fogh Rasmussen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af mr
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























