Som en direkte konsekvens af oplysninger, der er kommet frem i den uvildige advokatundersøgelse af Farum Kommune, vedtog Farum Byråd i aftes at politianmelde tidligere borgmester Peter Brixtofte (V), skriver B.T. I seks forskellige forhold vedrørende kommunens køb og salg af grunde har kommunen bedt bagmandspolitiet kigge nærmere på omstændighederne og ikke mindst på mistankerne om, at Peter Brixtofte i flere tilfælde har påført kommunen økonomisk skade. Tre forhold: Det drejer sig ifølge B.T. bl.a. om tre forhold i den såkaldte Rørmosegaard-sag:
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























