Den globale fond, der i 2001 blev oprettet i FN-regi for blandt andet at hjælpe folk med aids, får 25 millioner kroner mindre fra Danmark i år. Udenrigsminister Per Stig Møller (K) var i dag kaldt i samråd i Folketingets udenrigsudvalg for at forklare nedskæringen i bidraget til den globale fond. »Der har - også fra lægefaglig side - været kritik af, at den globale fond er mest optaget af behandling. Men det vigtigste er jo, at man ikke får så mange nye tilfælde, og derfor er forebyggelse nok så vigtig. Derfor har vi valgt at lægge flere penge i forebyggelsesorganisationerne, og de er så taget fra den globale fond«, siger Per Stig Møller til Ritzau. Normalt får den globale fond 110 millioner kroner fra Danmark til behandling af hiv/aids, malaria og tuberkulose. Det beløb skæres ned til 85 millioner kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce