Det kan godt betale sig at gøre en ekstraordinær indsats for truede dyr. 10 års intensiv nødhjælp til den danske odder har reddet det lille pelsklædte dyr fra at uddø. Tilbage i begyndelsen af 1990'erne var der højst 200 danske oddere, men i dag er bestanden helt oppe på 600-800 dyr, oplyser Skov- og Naturstyrelsen. Vandet er renere Det er tiltag som faunapassager under broer og veje, der har reddet odderen, ligesom man har forbedret en række af odderens foretrukne levesteder. Desuden har renere vand i søer og vandløb givet flere fisk, som er odderens foretrukne føde. »Redningsplanen har resulteret i, at odderen nu er udbredt i hele Jylland. Tidligere fandtes den kun i det nordlige Jylland, men de forbedrede forhold har gjort, at odderen i dag er nået hele vejen ned til den tyske grænse«, siger biolog i Skov- og Naturstyrelsen Sten Asbirk.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce