En 10 tons fiskekutter fra Fur er sunket i Limfjorden mellem Thyborøn og Struer. To fiskere blev fundet druknet i styrehuset. Søværnets Operative Kommando leder efter en tredje fisker. Fiskekutteren gik ned klokken 16.04 torsdag eftermiddag i Nissum Bredning. Dykkere fra redningsfartøjer fandt to druknede sømænd, der tilsyneladende ikke har haft mulighed for at forlade styrehuset. De er begge fløjet til sygehuset i Horsens. Skibe fra redningsstationerne i Agger og Thyborøn, seks civile fiskekuttere og en helikopter leder efter det tredje besætningsmedlem.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























