EU's terrorlovgivning kommer næppe til at ramme de tyske og danske terrorister, der er sigtet for op mod 160 drab begået i Danmark under Anden Verdenskrig. Lene Espersen: Tyskland vil bruge klausul Ifølge et svar til Folketinget fra justitsminister Lene Espersen (K) lægger Tyskland op til at udnytte en særlig klausul, så den europæiske arrestordre for tyskeres vedkommende kun gælder forbrydelser begået efter en nærmere bestemt dato. Det oplyser ministeren i et svar til Dansk Folkepartis næstformand, Peter Skaarup. 11 nulevende personer i sagen Op til 11 nulevende personer sættes i forbindelse med et sagskompleks, som omfatter omkring 160 drab på danske civile. En enkelt mistænkes for deltagelse i 33 terrordrab.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























