Der er så meget støv i den københavnske metros tunneller, at det ifølge Arbejdstilsynet kan medføre luftvejssygdomme, skriver Ekstra Bladet lørdag. Tilsynet har i et brev den 3. december givet en lang række påbud til metroen, blandt andet at de ansatte bruger åndedrætsværn, indtil hele metroen er blevet gjort grundigt ren, når de opholder sig i længere tid på en af de underjordiske stationer. Støv skal analyseres Selskabet bag driften af Metroen har længe været klar over støvproblemet, og Metro Service har sendt prøver af det sorte og fedtede støv til analyse, oplyser adm. direktør Roald Jørgensen. Ingen af hans 200 ansatte benytter åndedrætsværn. »Vi har bedt om mere tid til at finde ud af, hvad det er for noget støv. Og hvordan vi kan undgår det«, siger Roald Jørgensen, som også påpeger, at medarbejderne kun opholder sig i kort tid på hver enkelt station. Påbudet fra Arbejdstilsynet er ifølge Ekstra Bladet ikke blevet formidlet videre til de ansatte.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























