Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Rockere anholdt for vold mod fængselsansatte

Fire Bandidos-rockere er anholdt og sigtet for vold mod flere ansatte i Nyborg Statsfængsel, som er blevet overfaldet på deres privatadresser. Mens Nyborg Politi har efterforsket fængselsoprøret og de voldelige overfald i selve fængslet, har Odense Politi i samarbejde med Svendborg Politi og Rigspolitiets Rejsehold efterforsket overfaldene uden for murerne. Anholdt på Sjælland De fire mænd er alle anholdt på Sjælland, men chefkriminalinspektøren vil af hensyn til efterforskningen ikke sige mere om, hvem de er, eller hvor de kommer fra. Mændene er mistænkt for blandt andet at have forbindelse til overfaldet på fængselsinspektør Jens Tolstrup i november 2002. De fire rockere bliver fremstillet i grundlovsforhør i Odense i morgen formiddag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Hvilken bog læser du i metroen? Hvilken kaffe bestiller du? Hvilke solbriller har du på? Og er dine ledningshøretelefoner overhovedet ægte, hvis du ikke bliver fotograferet med dem? ⁠I gamle dage ville vi måske have kaldt det en hipster. Eller en poser. I 2026 kalder vi det performativt. På Instagram-profilen ’pigermedetplot’ bliver den type både hyldet og gjort kærligt til grin, når pigerne dimser rundt på Nørrebro med ledningshøretelefoner, hurtige solbriller og et rungende »hej skaaaat«. ⁠Poptillægget har derfor fået besøg af 'pigermedetplot' for at hjælpe os og dig med at finde ud af, hvad der egentlig er performativt anno 2026, og hvorfor vi er blevet så optagede af det.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her