Hver tiende indlæggelse på de danske sygehuse skyldes problemer i forbindelse med patienternes medicinering. Problemet er typisk, at medicinen tages i forkerte doser eller på forkerte tidspunkter, at patienten ikke har fået ordineret den rigtige medicin, eller at medicinen har bivirkninger. »Det er som oftest ikke selve medicinen, der er noget galt med, men forhold omkring medicineringen. En årsag kan også være forveksling af præparaterne«, siger vicedirektør, farmaceut Helle Pinholt Nielsen, Danmarks Apotekerforening. Problemerne er kortlagt Apotekerforeningen har i en ny analyse kortlagt de problemer, der opstår i forbindelse med brugen af lægemidler: utilpashed, sygdom og i enkelte tilfælde dødsfald. Ifølge apotekernes formand, Paul Bundgaard, koster de såkaldt lægemiddelrelaterede problemer årligt Danmark op mod otte mia. kroner. Det svarer til, hvad det koster at drive Hovedstadens Sygehusfællesskab. »Det går stærkt ud over patienternes livskvalitet, ligesom det rent samfundsmæssigt må siges at være meget dårlig økonomi«, siger Helle Pinholt Nielsen. Ifølge chefkonsulent Karsten Jørgensen, Lægemiddelstyrelsen, er myndighederne opmærksomme på problemet. »Der skal selvfølgelig gøres noget ved dette her. Det er lidt absurd, at folk bliver syge af den medicin, der skulle gøre dem rask«, siger han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























