Irak-styrken på godt 520 soldater bliver i Irak indtil december. Folketinget har forlænget mandatet med seks måneder efter en timelang debat, da kun SF og Enhedslisten stemte imod. Det koster 210 millioner kroner at forlænge styrken, som har 55 litauere tilknyttet. Danmark drøfter at udvide styrkens område i det sydøstlige Irak med de britiske militære myndigheder, som leder området. Det ventes ifølge regeringen ikke at øge antallet af danske soldater. Irakstyrken blev udsendt i juni 2003 med 380 soldater. I juli øgede regeringen styrken med 40 mand, fordi sikkerheden blev forværret. I oktober fik styrken 90 mand ekstra bl.a. for at beskytte danske repræsentationer i Bagdad og Basra.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
LISTEN
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























