En 31-årig lærer, der for fire år siden blev dømt for samleje med en dengang 13-årig elev, har åbnet en ny friskole på Falster. Skovby Ny Skole begyndte i dag med sommerlejr ved Marielyst på Falster. I spidsen som skoleleder og eneste lærer står Palle Jønsson, der for fire år siden fik en dom på tre måneders fængsel for seksuel omgang med en dengang mindreårig elev. Forældre støtter ny skole Den nye skole åbner efter opfordring fra flere forældre til børn på den gamle skole, Skovby Friskole. Her blev han for fire år siden bortvist efter en dom på tre måneders fængsel for sex med en af skolens elever - en dengang 13-årig pige. »Jeg må sige, at jeg er utrolig glad for, at der er så mange folk, der har støttet os og har været med til at sætte det her projekt i gang«, siger skoleleder Palle Jønsson til TV2 Øst. Palle Jønsson bor i dag sammen med pigen, som i sin tid kostede ham dommen på tre måneders fængsel. Parret har et barn sammen og skal giftes. I sidste uge forsøgte formanden for skolebestyrelsen på Palle Jønssons gamle arbejdsplads at få ham tilbage som lærer, men fredag afviste et lille flertal af forældrene forslaget ved et ekstraordinært årsmøde. Nu har forældre til 13 børn valgt at flytte deres elever fra den gamle skole til Skovby Ny Skole.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























