Colombia ind i sag om dansk støtte til terrororganisation

Lyt til artiklen

De colombianske myndigheder overvejer nu, om de vil kræve danske aktivister udleveret og føre en straffesag mod dem for at arbejde sammen med terrorister. Det sker, efter at Foreningen Oprør i sidste uge meddelte, at de har sendt i alt 100.000 kroner til den colombianske gruppe FARC og Folkefronten til Palæstinas Befrielse, PFLP. Donationen er et forsøg på at skabe debat om den danske terrorlovgivning, har en af foreningens talspersoner sagt. I alt 100 personer har ifølge Oprør doneret pengene, blandt dem er også folketingskandidat for SF Pernille Frahm. Colombia tager kontakt til Danmark Ifølge det britiske nyhedsbureau Reuters vil den colombianske udenrigsminister nu kontakte de danske myndigheder for at få yderligere oplysninger om donationen. Colombias rigsadvokat siger, at det ifølge de internationale konventioner er muligt at få udleveret personer, der arbejder sammen med terrorister. »De, der giver økonomisk støtte til FARC, bliver automatisk deltagere i organisationens forbrydelser,« sagde rigsadvokat Luis Camilo Osorio. Undersøgelse i gang Københavns Politi er i gang med en undersøgelse af foreningens pengeoverførsel. Medlemmerne kan sigtes for overtrædelse af straffelovens paragraf 114a, der handler om at overføre penge til organisationer for terroristerne. Mandag morgen var der dog ikke rejst nogen sigtelser i sagen. Og politiet har ikke fundet noget bevis for, at foreningen Oprør rent faktisk har overført pengene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her