Efterladt spædbarn fundet i buskads i Odense

Lyt til artiklen

To drenge fandt onsdag eftermiddag et få dage gammelt spædbarn efterladt i et buskads i Odense. Ifølge kriminalpolitiet i Odense var det to drenge på 12 år fra en SFO-klub i området, der pludseligt hørte gråd fra et buskads nær Rosengårdskolen. Da de så det lille drengebarn, tilkaldte de personalet fra SFO'en, der fik rekvireret en ambulance. To-tre dage gammel Politiet oplyser, at lægerne skønner, at barnet er to-tre dage gammelt, men kun havde ligget på stedet i cirka en time, da drengene fandt det. Han har det efter omstændighederne godt. Politiet prøver nu at finde moderen og efterlyser henvendelser fra alle, der har bemærket noget mistænkeligt på stedet onsdag eftermiddag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her