Brabrand Boligforening i Århus er igen blevet afvist i sagen om udsmidning af familierne til tre kriminelle drenge i Gellerupparken. Fogedretten i Århus afviste allerede i efteråret 2004 at medvirke til at smide familierne ud af deres lejligheder og henviste spørgsmålet til Boligretten. Den afgørelse påklagede Brabrand Boligforening til landsretten, som stadfæstede Fogedrettens afgørelse, og nu har Procesbevillingsnævnet afgjort, at sagen ikke er principiel nok til, at spørgsmålet kan forelægges Højesteret. Brabrand Boligforening ophævede i fjor lejemålene for de tre familier, fordi drengene havde medvirket i og var dømt for en række voldsepisoder og røveriske overfald mod andre beboere i området.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























