Kokke skal lære mere om allergi

Lyt til artiklen

Der skal kun en lille smule rejesaft i en sovs eller dressing til at give alvorlige allergiske symptomer, hvis man har skaldyrallergi. Det tænker de færreste kokke på, når de tilbereder maden. Men nu skal de vide mere om fødevareallergi, så de kan blive bedre til at give forbrugerne oplysninger om madens sammensætning. Også tjenere, bagere, slagtere og andre, der har med fødevarer at gøre, bør sætte sig på skolebænken og gennemgå et nyt netværksbaseret undervisningsprogram, mener familie- og forbrugerminister Lars Barfoed (K). »Det er vigtigt, at personalet i fødevarebranchen er rustet til at informere mennesker med fødevareallergi, så de trygt kan spise ude på restaurant eller få svar på deres spørgsmål i butikkerne«, siger Lars Barfoed. Undervisningsmaterialet med kokken Kille Enna som vejleder er lavet af Fødevarestyrelsen, Sundhedsstyrelsen, Astma-Allergiforbundet og Danmarks Fødevareforskning og kan ses på hjemmesiden www.foedevareallergi.dk. Målgruppen er elever på de tekniske skoler og medarbejdere i fødevarebranchen, der blandt andet lærer at gennemskue varedeklarationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her