Politiet i Kolding har anholdt en 52-årig mand, der har været efterlyst siden et skyderi på Seestgaardvej lørdag aften. Her blev der efter alt at dømme affyret en skudsalve mod en bil, dog uden af nogen blev ramt. Efterforskningen indicerede, at gerningsmanden var den 52-årige mand, der mandag blev efterlyst. I dag meldte manden, en af de gamle 'kunder', sig selv hos politiet, der sigter ham for drabsforsøg. Offeret sigtes Også offeret sigtes: Han har ikke villet lade politiet undersøge hans bil og de skudhuller, den fik ved opgøret. Samtidig har han ikke villet oplyse, hvem der var sammen med ham i bilen. Derfor sigtes han for at hindre opklaringen af forbrydelsen. I forvejen er offeret sigtet for vold mod en af områdets beboere. Da skuddene bragede løs på Seestgaardvej, gik en beboer ud på gaden for at se, hvad der dog skete. Han blev mødt af den beskudte mand, der hamrede en knytnæve i ansigtet på beboeren, hvorefter han stak af i den gennemhullede bil.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce